Özel HTC Bayındır Evde Bakım ve Sağlık Evde Nazogastrik Sonda Uygulaması

Nazogastrik Sonda İşlemleri hizmetimiz, silikon veya plastik bir tüpün burun kanallarından geçirilerek mideye yerleştirildiği tıbbi bir uygulamadır. Besin ve sıvı alımınızı desteklemek amacıyla yapılır. İlaçların sonda yardımıyla doğrudan mideye iletilmesi, ilaçlardan aldığınız etkiyi ve dolayısıyla da tedavi sürecinizi hızlandırır. Burun boşluğunuzdan kolayca geçecek şekilde esnek yapıda tasarlanan tüp, besinlerin ve kullanılan ilaçların doğrudan mideye iletilmesini sağlar.

Nazogastrik sonda nasıl takılır?

Belirlediğiniz randevu gününde sağlık personellerimiz sizi bulunduğunuz yerde ziyaret eder. İşlem öncesi eller yıkanır. İşlem yapılırken maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanlar kullanılır. Yerleştirilecek tüpün ölçümü yapılır ve mideye inecek seviyeye göre işaretlenir. Varsa gözlük ve takma dişlerinizi çıkarmanız istenir.

Sondanın uygun pozisyonda yerleştirilmesi gerekir. Bu nedenle dik bir pozisyona gelmeniz sağlanır. Dik durmakta zorlananlar hafifçe yana doğru yatırılır. Burun veya ağzınızdan sıvı gelmesi ihtimaline karşı göğüs bölgeniz temiz bir bezle örtülür ve yakınlarda uygun bir kap bulundurulur. Tüpün rahat ilerlemesi için kayganlaştırıcı jel veya türevi ürünler kullanılabilir. Tüp, burun deliğinden başlayarak mideye doğru yavaşça itilir. Bu sırada düzenli nefes alıp vermeye devam edebilirsiniz. Sondanın mideye ulaştığından ve işaretlenen yere gelindiğinden emin olunur. Yerinden oynamaması için tüp sabitlendikten sonra işlem tamamlanır.

Hem ihtiyacınız olan desteği almak hem olası hastane enfeksiyonlarından korunmak için Nazogastrik Sonda İşlemleri hizmetimizden faydalanabilirsiniz.