Özel HTC Bayındır Evde Bakım ve Sağlık Batır Tırnak Tedavisi

Tırnak batması, tırnağın ayak parmağının etine doğru büyümesidir. Tırnak batmasında tırnakların köşeleri ya da kenarları tırnak etrafındaki deriye doğru büyüyüp batar. Bu durum ayak tırnaklarının çok kısa kesildiği ya da ayak başparmaklarının yan kısımlarını kesildiğinde ortaya çıkar. Yaygın olarak görülen tırnak batması belirtileri, tırnak kenarında ve parmakta kızarma, ağrı ya da şişlik şeklindedir. Tırnak batması tedavisi, fark edildiği anda kronik bir hale gelmemesi için bir uzmana başvurulması gerekir.

Tırnak Batmasının Aşamaları Nelerdir?
Tırnak batmasının 3 aşaması bulunur. Tırnağın ilk batmaya başladığı aşamada kızarıklık ve şişlik görülür. Ayrıca hafif ağrı ve yanma hissi de eşlik eder. Bu durum tedavi edilmezse tırnak batması ikinci aşamaya geçer.

İkinci aşama dolama tarzında tipik enfeksiyon belirtileri ortaya çıkar. Tırnak batmasının ilk aşamasındaki kızarıklığa ek olarak beyaz alanların, iltihabi akıntıların meydana gelmesi ve daha da etli tırnağın battığı kısmın şişmesi söz konusudur.

Üçüncü aşamada, tırnak ve et arasında granülasyon dokusu denilen farklı etli parçalar, kanayan, kuruyan ve kabuklanan alanlar ortaya çıkar. Tırnak batmasında karşılaşılan en kötü senaryo üçüncü aşamada görülür. Üçüncü aşama tedavisi çok daha zor ve agresiftir. Bu yüzden önemli olan ilk basamakta tırnak batmasını fark etmek ve tedavisini planlamaktır.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?
Tırnak batması ilk battığında şişlik, sertlik ve hassasiyet belirtileriyle ortaya çıkar. Sonrasında kızarma ya da enfeksiyon görülür. Tırnak batması özellikle gençlerde görülen acı verici bir durumdur. Tırnak batması belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Tırnağın battığı bölgede kızarıklık
 • Ağrılı ve ödemden dolayı gergin bir cilt
 • Cildin yapısında ve renginde farklılık
 • Tırnağın yapısının değişmesi ve deriye doğru kıvrılması
 • Şişlik ve hassasiyet
 • İlerlediği durumda enfeksiyona dönerek ağrı, mide bulantısı ve ateş oluşturması
 • Enfeksiyon sonrasında görülen akıntı


Tırnak Batması Neden Olur?
Tırnak batması, yanlış kesilen ayak tırnağı, dar ayakkabı seçimi, ayak parmağını bir yere çarpma ya da tırnak köşesinin yırtılmasıyla nedeniyle oluşur. Bunun yanında tırnak mantarı da tırnak batması nedenleri arasında sayılabilir.

Tırnak batmasının en yaygın görülen nedenleri şöyle sıralanabilir:
 • Tırnak mantarı gibi ayak mantarları
 • Yanlış tırnak kesimi
 • Kiloya bağlı olarak meydana gelen tırnak batması
 • Sivri burunlu ve dar ayakkabı seçimi
 • Ayak parmağını çarpmak
 • Ayakların terli kalması


Tırnak mantarı gibi ayak mantarları
Tırnak batmasına hastalıklar eşlik edebilir. Örneğin tırnak mantarı tırnağın yapısını bozarak kalınlaşmaya neden olur. Mantar tırnakta kalınlaştıkça tırnak batması da artabilir. Bazen hiçbir neden ortada olmadan kiloya bağlı ortaya çıkabilir.

Kiloya bağlı olarak meydana gelen tırnak batması
Kilolu hastalarda kilodan ayağa dolayısıyla da tırnağa daha fazla yüklenme olduğu için ayak ve ayak parmaklarında tırnağın şekli bozulur.

Hatalı tırnak kesimi
Tırnak batmasına neden olan diğer neden hatalı tırnak kesmedir. Bazı kişiler tırnağı dipten kesmenin daha iyi olduğunu düşünerek tırnağı dipten keser ve hatta dipten kesmenin tırnak batmasını önleyeceğini düşünür. Bu yaklaşım çok yanlıştır. Tırnak ne kadar uzun kesilirse batma riski daha az olur.

Sivri burunlu ve dar ayakkabı seçimi
Ayrıca uzun süreli sivri burunlu ayakkabı kullanımı akut batmaya sebep olabilir ama kronik vakalarda çok etkisi yoktur.

Travmaya maruz kalmak
Travmaya maruz kalmak, ayağı bir yere çarpmak ya da tırnağın üzerine düşen cisimler tırnak şeklinin değişimine dolayısıyla tırnak batmasına sebep olur. Travma sonrası tırnak düşmesinde de tırnak batması meydana gelebilir.

Tırnak Batmasının Tedavisi Nasıl Planlanır?
Tırnak batmasının tedavisi aşamalara göre planlanır. İlk aşamada uygulanan lokal tedavi, antibiyotikli kremlerle vakaların %60- 70’inde iyileşme görülür. İlk aşamayı atlatan hastalara tırnak batmasının kronikleşmemesi için tırnak bakım eğitimi verilir.

İkinci aşamada hastaya göre kremle birlikte sistemik tedavide uygulanabilir.

Üçüncü aşamada oluşan tırnak ve et arasında granülasyon dokusu denilen farklı etli parçalar, kanayan, kuruyan ve kabuklanan alanlara müdahale edilmesi gerekir. Elektro koter gibi cihazlarla etli kısım ortadan kaldırılır. Tırnağın batan kısmının kesilmesi ya da tel uygulaması gibi farklı tedaviler uygulanabilir. Tırnağın tamamının alınması ve yeni gelen tırnağın düzgün olması da tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu tedavilere rağmen tırnak batması iyileşmeyebilir.

Tırnak Batmasında Ne Zaman Cerrahiye Başvurulur?
Tırnak batması tedavisinde cerrahi en son tercihtir. Üçüncü aşamaya gelinmiş, uygulanan tedavilerden iyileşme görmemiş hatta daha kötüye giden durumlarda cerrahi tercih edilmektedir. Cerrahide genellikle batık kısım alınır bazen de dikiş atılır. Tırnağın hemen çekilmesi bir çözüm değildir. Tel tedavileri sonucu da nüks görülebilmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?
Tırnak batması yaşandığı durumda bir süre manikür ve pedikür uygulamasına ara vermek, tırnağın köşelerinin oval kesilmesini sağlamak, deri ile tırnak arasına pamuk yerleştirme iyi gelir ve hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Tırnak batmasına iyi gelerek hızla geçmesini sağlayacak yöntemler şöyle sıralanır:
 • Ayakları ılık ve sabunlu su içerisinde bekletip, tırnağı yumuşatıp çıkarmak
 • Ayak tırnağı ile deri arasına pamuk yerleştirmek
 • Tırnak batan bölgeye vazelin sürüp, ayak parmağını sarmak
 • Tırnakların uzamasını beklemek
 • Enfeksiyon oluştu ise antibiyotik krem sürmek
 • Ağrı kesici almak
 • Batma geçene kadar rahat ayakkabılar veya terlik giymek
 • Batmanın tekrar etmemesi için tırnağın köşelerini 90 derece ve etli kısımdan serbest kalacak şekilde yarım cm kadar uzun kesmek